Slide background

Encouragement

Slide background

Eat for

40 Cents

A Day

Header Typography
Inkwell and Pen

The Prudent Homemaker Blog

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that have been used in the blog.
Posted by on
  • Font size: Larger Smaller
  • 70 Comments

April's Grocery Shopping Plans

Strawberries and artichokes The Prudent Homemakerjpg

This month we'll be adding one more teenaged boy to our home, as a dear friend's son from France will be coming to stay. That means I will have 11 to feed, with one being a baby and three being teenagers. My budget this month for food, cleaning supplies, and toiletries is $250.

From the garden, we'll harvest loads of Swiss chard, which will be steamed and served with lemon juice (from our lemons), sauteed with garlic, and put in soups. We'll have salads with lettuce and radishes from the garden, and I'll cut rosemary, parsley, garlic chives, green onions, thyme, and other herbs. I'll harvest turnips, snow peas, artichokes, and lemons.

Strawberry Jam The Prudent Homemaker

Strawberries go on sale this time of year, and I will buy them at $0.99 a pound to make strawberry shortcakes, to go on cheesecakes, to go on crepes, to can strawberry vanilla jam, and to freeze for smoothies and future strawberry shortcakes. I'll look for sales on these wherever they can be found throughout the month.

We have three birthdays to celebrate this month, so I'll make sure to pick up some ice cream too.

I'm also planning to make cheesecake, so I'll look for sales on cream cheese at $1 for an 8 ounce container.

 

Sam's Club:

Tomato sauce (in the #10 can)

Canned tomatoes (in a #10 can)

Mozzarella cheese

Whipping cream

Eggs

Aveeno baby lotion

 

Winco:

Milk

Sour cream

White chocolate chips

Potatoes

Gold N Soft Margarine (in a 3-pound tub)

Cream cheese (I'll look for it at $1  pound  an  8-ounce block or under for the holiday)

 

Vons:

Whole chicken and Leg Quarters ($0.67 a pound)

Colgate toothpaste ($1)

Strawberries ($0.99; limit of 2)

 

Smith's:

Ice cream

Mandarin oranges (on sale as part of the case-lot sale)

Strawberries (no limit)

Milk

 

What are you stocking up on this month?

 

Last modified on
Tagged in: Grocery Shopping

Comments

  • Laura April 05, 2017

    Regarding cream cheese, can it be frozen? Anyone know?

  • It can Laura, though I never freeze it as it has an expiration date of 6 months out and I have had it be just fine a year after buying (6 months past the sell-by date so long as it is unopened).

  • Becky April 05, 2017

    On the few occasions I have frozen it, it thaws out separated and watery. So, it's just not the same. I used it in cooking, and I remember it being fine, but certainly not for spreading on a bagel or anything. I, along with Brandy, have been very successful keeping it for months in the back of the fridge, or in the extra fridge when I had one.

  • Nancy April 05, 2017

    It can be frozen but the consistency changes quite a bit (it's crumbly)

  • Stacey April 06, 2017

    We don't freeze cream cheese, but we make casseroles and whole baked cheesecakes that freeze very well. Many years ago when I worked at a restaurant, we kept dessert slices of cheesecake in the freezer all the time. I let my slices thaw in the fridge. Delicious!

  • Lynn April 06, 2017

    I freeze it. It gets crumbly, but certainly fine for cooking. I like to keep boneless skinless chicken breasts in freezer. For a quick delicious meal : throw breasts, a jar of Picante sauce on low. Add a block of cream cheese about 1/2 before your ready to serve. Mix it in and shred chicken. Serve in tortillas or with rice or noodles. Relish!

  • Tj April 09, 2017

    Yes. However it needs to be vacuum sealed. Note though that it will have to be an ingredient and cooked. Freezing separates the cheese. I use it for a veggie dip, frostings and cheese cake.

  • ann lee s April 06, 2017

    just a note Athansia, here in B.C. Canada Philadelphia cream cheeses go on sale for $2.99 !! my favorite is the salmon flavored.
    ann lee s. eggs vary widely @ $2.69 doz up to $5.99 doz . there is a 30% difference in our dollar value though, $1.00 US is about $1.30 Canadian.

  • Rhonda A. April 04, 2017

    How fun for your boys to have a "French exchange student" living with them! I'm sure they will learn many things from each other, especially how to communicate when they don't understand the words. We go through this every summer at our work with young students on exchange from Quebec. Some are very good at speaking English and others struggle more. I admire them all for their bravery. I am terrible at speaking French, despite taking it in school since grade 4!

    By the way, those strawberries look soooo gooooood!!!! We have to wait until June for ours.:p

  • Gail April 04, 2017

    I was at Sam's Club this morning and their Member's Mark Cream Cheese 3 lb. package was $5.98.
    This is in Los Angeles county.

  • OUCH! I never buy cream cheese at Sam's Club. It's always lower somewhere else. There are usually sales for $1 or $0.99 at the grocery store at Christmas and Easter, so I try to stock up then. If you're looking for some, I hope you can find a better price.

  • ruthie April 04, 2017

    Isn't the 3 lbs equivalent to 6 8 oz packages? Around here $1 for an 8 oz block of cream cheese isn't too bad. I don't like to buy a 3 lb. block though because it spoils faster than the individual packages. I don't go through it that fast.

  • Oh, yes, you're right! I was thinking three 8-ounce packages. Well then, that would be the ideal price! Thanks Ruthie and thank you Gail; I read that wrong!

  • Juls Owings April 05, 2017

    cut it in blocks and wrap in foil and put in frig or freezer. I use what comes out of freezer in sauces. I've kept cream cheese this way for several months. I do remind Hubby not to buy Greek cream cheese, it doesn't last as long for us.

  • SJ in Vancouver BC April 04, 2017

    Lucky you to have three teenagers in the house. Most of my friends thought I had lost my mind, but I loved the teenage years. Our house was the one they seemed to congregate at. Who knew that living around the corner from a 7-11 could be such a good thing. They'd go there for their mid-afternoon snacks (with their own money) and then stay on for dinner. I have very fond memories of those years.

  • Yes, it should be fun!

  • Mable April 04, 2017

    I am with you, SJ. I love teens; babies and toddlers not so much. Luckily, my husband was the baby lover. It wasn't that I didn't love the babies, but I found them sort of boring compared to teens.

  • Cindy S. April 04, 2017

    FYI for those with an Aldi, starting Wednesday, their cream cheese 8oz blocks are 85 cents each.

  • Oh how nice! I would get even more for that price! Thanks for sharing for my readers who have Aldi's!

  • Laurie Villotta April 04, 2017

    I went to Sams Club over the weekend. Spent $300!!!! Ouch. I buy most of all of our groceries here. I can not beat their prices for canned fruit,cereal,bottled water,bags of Kraft Cheese,fresh fruit,OJ,butter,organic milk,fresh meat and snacks the kids love. O feed 1 adult and 2 kids. This haul will last us for approx 4 weeks.

Leave your comment

Guest August 17, 2017

 Introduction Sidebar 2017

Start HereMy Story

                           FOLLOW ME

               FACEBOOK              PINTEREST

Good Things to Make This Month

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

White Bean

Dip

The Kitchen Garden Sidebar
Sewing Project Sidebar
Grow Your Own Herbal Tea Sidebar
Grocery Shopping Sidebar
Learn to Can Sidebar
Grow Flowers for Less Sidebar

White Garden Sidebar

Birthdays Sidebar

Frugal Accomplishments Sidebar

72 hour kit sidebar
How To Eat Beans Every Night
Writing a Garage Sale List