Slide background

Encouragement

Slide background

Eat for

40 Cents

A Day

Header Typography
Inkwell and Pen

The Prudent Homemaker Blog

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that have been used in the blog.
Posted by on
  • Font size: Larger Smaller
  • 195 Comments

Last Week's Frugal Accomplishments

Thai Basil Seedlings The Prudent Homemaker 

I pulled the Thai basil plants (above) from the grass that had grown on their own. I'll replant them in the garden this week.

I harvested colander of tiny tomatoes, 4 1/2 butternut squash (2 decent-sized ones, 2 tiny ones, and half a tiny one; the other half was bug eaten), green onions, garlic chives, basil, and Swiss chard from the garden.

My eldest daughter applied for four scholarships.

My eldest son took a free ACT prep class.

I mended a sandal.

I added water to my lotion bottle to get out the remaining lotion. It yielded me a week's worth of lotion.

We had a surprisingly humid week. I was able to collect several gallons of water each day from the air conditioner drip, which I used to water potted plants in the garden.  On Thursday night we got a few minutes of rain, during which I went out and moved buckets to catch the rain. It rained a bit on Friday morning as well, so I was able to collect more rainwater in buckets and turn off the sprinklers and drip irrigation for the day (it's always nice when it rains on my assigned watering day!)

My husband and I enjoyed a date out using a gift card that we were given.

 

What did you do to save money last week? Did you try something new?

 

 

Last modified on

Comments

  • Steph. September 11, 2017

    Hi Friends: I spent last week out of town helping my mother after a fall in which she broke her shoulder/arm. Trying to get organized back at home now. We harvested about 8 avocados from our tree and some herbs. I purchased two articles of clothing used (one at Thred Up and one on ebay). Before leaving, I made my husband a double batch of homemade granola and chili plus rice which lasted him the whole time I was gone. I am currently making yogurt and will make all the usual staples like salsa and hummus tomorrow when I have more time in the kitchen. Recently, I have been experimenting with DIY lotion, mouthwash, and facial moisturizer. The lotions require coconut oil, shea butter, and essential oil....the cost may seem high at first for the ingredients, but the product is amazing, less expensive than store-bought, and there are no artificial ingredients going on your skin....so far I am very happy with the results!

  • Jeannie September 11, 2017

    NEED ADVICE: I grocery shopped at Aldi and purchased walnuts to make zucchini bread for the first time. The walnuts were $6.29 for 16 oz which is 4 cups and I think that is EXPENSIVE! I like this recipe the best from Margaret @ Approaching Food which only calls for ½ cup but I am sure I will need to double the recipe for my hungry crew when they are home.
    http://approachingfood.com/chocolate-chip-zucchini-loaf-domesticity-why-i-freeze-my-zuccini/

    I will make the bread exactly by the recipe the first time but does anyone have any suggestions for a cheap substitute for walnuts?

    Money savings has gone well this week since I have realized I can't buy less items when I shop. All my sons have left home this year and adjusting down from five to two adults has been hard. Buying in bulk to save money is in my DNA. My solution has been to shop less often. Yesterday I used coupons at Dollar General and saved 47%.

    The harvesting in my garden has shifted from vegetables to herbs. The vegetables are put on hold so I can focus on other things. This is something I have neglected in the past and ended up losing much. It becomes a juggling game; herbs just sit there not causing me to panic then suddenly there is a frost and all is lost.

    More things did not get done because of two days of lost time due to drama in the household. My energy was focused on Scooter, who caused a bit, no, a large amount of work this week. He was in BIG trouble. However, at least now my house is spotlessly clean.

    http://getmetothecountry.blogspot.com/2017/09/scooter-is-in-big-trouble.html

    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • Brandy @ The Prudent Homemaker September 11, 2017

    I find the best price per pound on nuts by buying in bulk at Sam's Club. I just looked online and our current prices at Sam's are the following:

    walnuts: 3 pounds for $12.78 ($4.26 a pound)
    almonds: 48 ounces (aka 3 pounds) for $12.98 ($4.33 a pound)
    pecans: 2 pounds for $14.78 ($7.39 a pound)

  • Jeannie September 11, 2017

    Wow! That is a much better price; however, I do not have a Sam's club anywhere close. I was a member years ago when I lived in Nashville and Sams was only a few miles from home. I loved shopping there. I also use walnuts when making basil pesto which I do once a year and freeze. Sometimes there is an alternative, sometimes there isn't.
    Thanks,
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • Brandy @ The Prudent Homemaker September 11, 2017

    Sam's Club does have an online order choice. I don't know if it would be worth the shipping, or if there is another place that will ship it to you for less, but I would look at online options as well to see if there is another option for you.

  • Jeannie September 11, 2017

    Thanks for the information and I am checking. It will take some research but I think it is worth the effort because there may be more things I might find. My shopping choices are VERY limited because I live in a small town, Kroger, Dollar General Market, Walgreens, Walmart and that is it. Everything else is 45 minutes away. It is also one of the reasons I stockpile, buy in bulk and grow a garden. It is just a different way of shopping.
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • Patti September 13, 2017

    Hi, Wall Mart .com has walnuts 32 oz for 9.98 I
    Think free shipping on 35 dollars they have some other good prices.☺ Blessings. Patti

  • Margaret @ApproachingFood September 11, 2017

    Firstly, thanks for the shout out! And secondly, ooh, I never thought to use walnuts in my pesto! I've used almonds before, but I think walnuts would be better. Thanks!

  • Jeannie September 12, 2017

    I will let you know how it turns out after I have tried the recipe. I am going to do like you suggested and shred the squash, freeze it and use it during the winter.

  • Athanasia September 11, 2017

    Jeannie, Grape Nuts cereal make a good substitute for nuts in in dense batters like muffins and quick breads. Just measure equivalent amount and stir in at end of mixing.

  • Jeannie September 12, 2017

    GRAPE NUTS! Something I have never thought about or tried. It would be way cheaper, add a crunch and maybe soak up the flavor of the batter. This I will be trying. Good idea.
    Thanks,
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • http://Vickie@Vickies Kitchen And Garden September 11, 2017

    I have used cranberries or raisins. Both taste great! I've also just cooked the bread with out.

  • Jeannie September 12, 2017

    Thank you for all three suggestions. I had thought about using raisins but didn't think about cranberries. I will also try cooking without anything. My problem is that I can't eat sugar, not at all, not even the tiniest bit so tasting a recipe is something I can't do. I must rely on others' opinion.
    Thanks,
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • Juls Owings September 11, 2017

    I use pecan instead and not the halves...the pieces. I have also used peanuts and sunflower seeds.

  • Cindy S. September 11, 2017

    I wait until the holidays when walnuts are on sale and buy enough for the year. I chop them all in my food processor and keep them in a Tupperware container in the freezer. No need to thaw when baking because they don't freeze in a clump.

  • Jeannie September 12, 2017

    Walnuts freeze? Well, why not. I have never thought about it because they don't last long around here. I buy them for a recipe, then they quickly disappear out of the cabinet. Maybe I should keep them in the freezer in the basement. No one but me would know they are there. Very good idea.
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • Jeannie September 12, 2017

    I love pecans and would eat the whole bag in two seconds, no self control; they would never make it into any recipe. They are more expensive than walnuts but, oh how good they are. But peanuts and sunflower seeds will be added to the list of things to try.
    Thanks,
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

  • Jeannie September 16, 2017

    Juls, peanuts are something I always have. Thanks for the idea
    Jeannie

  • Stacy September 11, 2017

    In my experience, you can leave them out completely like you can with banana bread. If I leave out the nuts, I do a cheap struesel topping for texture (or a swirl of cheesecake mixture).

  • Jeannie September 12, 2017

    I hadn't thought about a topping. I do have a favorite one they all love and will give it a try on one loaf.
    Thanks,
    Jeannie @ GetMeToTheCountry.Blogspot.com

Leave your comment

Guest September 24, 2017

 Introduction Sidebar 2017

Start HereMy Story

                           FOLLOW ME

               FACEBOOK              PINTEREST

Good Things to Make This Month

Slide background

Apple

Tart

Slide background

Hot

Pepper

Jelly

Slide background

Caprese

Salad

Slide background

Tomato

Cheddar

Sandwiches

Slide background

Steak

Sauce

Slide background

Black

Bean

Burgers

Slide background
Slide background

Pasta

Salad

Slide background

Roasted

Tomato

Basil

Pasta

Slide background

Fruit Crumble

The Kitchen Garden Sidebar
Sewing Project Sidebar
Grow Your Own Herbal Tea Sidebar
Grocery Shopping Sidebar
Learn to Can Sidebar
Grow Flowers for Less Sidebar

White Garden Sidebar

Birthdays Sidebar

Frugal Accomplishments Sidebar

72 hour kit sidebar
How To Eat Beans Every Night
Writing a Garage Sale List