Slide background

Encouragement

Slide background

Eat for

40 Cents

A Day

Header Typography
Inkwell and Pen

The Prudent Homemaker Blog

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that have been used in the blog.
Posted by on
  • Font size: Larger Smaller
  • 31 Comments

November's Grocery Shopping Plans

Lemon Juicing The Prudent Homemaker

November is the best month for grocery sales. Harvests are in and people are preparing for Thanksgiving feasts at the end of the month.

Sales rotate around items for the Thanksgiving meal, fall harvests, and meats.

I've already been to Winco this month, though I may return there again later in the month.

Potato sales in November have seemed to cease being an amazing $0.10 a pound deal; or, if they have it, there is a limit of one  10-pound bag. I've been seeing a pretty consistent year round price of $2.48 for a 10-pound bag at Winco, so I'm just buying potatoes as I go; I picked up 50 pounds yesterday and that will last us a couple of weeks.

I also took a trip to Costco with my mom yesterday and picked up a few things, including a 50-pound bag of rice. While I like the produce deals and some of the bulk deals at Winco, rice is not a good price there; it's over $24 for a 25-pound bag at Winco, but just over $7 at Costco and Sam's Club for the same sized bag. 

I am also not planning on stocking up on a ton of turkeys this year like I usually do. Chicken has been lower per pound the last few years (turkey used to go on sale for half the price of chicken). I'll get a few turkeys, depending on price.

 

I'll look for good sales on the following:

 

Produce:

canned green beans (note: my Winco has these for $0.33 a can)

broccoli ($.99 a pound at Winco)

lettuce

acorn squash ($.79 a pound at Winco)

potatoes ($0.248 cents a pound in a 10-pound bag for russets)

onions ($0.38 a pound for yellow onions at Winco)

apples

bell peppers

frozen sweet peas

clementines (on sale at Winco and Smith's for $1 a pound)

 

Meats:

chicken 

pork roasts (currently on sale at Smith's  for $1.19 a pound for boneless pork loin).

turkey

 

Dairy:

milk ($2.49 at Winco)

cream cheese (should go on sale for $1 a package sometime this month)

butter (I'll look for a price under $2, if it is to be found; if not I will try again in December) . It's on sale through today for $1.99 a pound in multiples of 10 at Smith's.

feta cheese

cheddar cheese

 

Shelf-stable items:

rice

white chocolate chips

bittersweet chocolate chips

almonds

pasta (currently on sale for $0.49 a pound in multiples of 10 at Smith's through today.)

 

My garden is producing Armenian cucumbers, Swiss chard, and several herbs, including chives, basil, sage, rosemary, thyme and oregano. My Meyer lemons will begin to be ripe at the end of the month.

The temperature dropped below 90º 2 weeks ago, and I'll be planting most of my fall garden seeds this week. It's later than I usually plant, and our official frost date is technically only a week away, but in my part of town, I don't usually see a frost until December, and with the warmer weather, it could be a lot later this year.  My earlier plantings in September were mostly unsuccessful, as it was still too hot for seeds to germinate (I only had 3 lettuce plants come up from that planting).

 

Are you looking for any great deals this month?

 

Last modified on
Tagged in: Grocery Shopping

Comments

  • Jo November 08, 2016

    I'm watching for sales, but I just don't find some of the sales that Brandy does -- I never see potatoes that cheap at any store, for instance. My "sales" will be relative, since I usually shop organic, local, free-range, etc. However, I watch for any good deals and put up, freeze, or store away when I find something at a good price. I'm looking for apples (they don't grow here, so I have to hunt for good prices), pecans, which DO grow here and can often be found much cheaper if locally grown and in the shell, stick butter for baking as compared to the local raw butter we use at the table, cranberries, and root veggies which are in season.
    My grown daughters and I are planning the Thanksgiving menu now. A big holiday meal is easier to do now that we split the cooking.

  • Ashley November 08, 2016

    Our King Soopers have pasta for $0.49/lb, butter for $1.99/lb, canned veggies at $0.49/can and other great stock up sales currently going on if you buy in multiples of ten. I got several cases of canned veggies, 60lbs of butter for the freezer, and 70lbs of pasta. That is enough pasta for us to have it once a week, plus extra for meals for our employees, or if friends are sick or experience a loss. We will go through more butter than that in a year, but I just sent a hog to butcher and won't have freezer space for more.

    Thanks to following your advice the last couple of years, I know how much we need, and the rock bottom price for the items we buy. In the last two months I have been able to put over $200 back in our food budget by purchasing a year's supply of sugar, pasta, canned veggies and most of our butter at the lowest possible price.

    I will be looking for sales on squashes, apples and dried beans this month, plus cream cheese and evaporated milk.

  • Heather November 08, 2016

    Kroger has some good deals. Swanson's canned broth is on sale for .49 cents a can and Delmonte diced tomatoes are on sale for the same price. Also, Land of Lakes butter is on sale for $1.99. Canned fruit is .99 cents a can. The only drawback is you have to buy the items in multiples of 10. I love reading your blog and your inspiring posts. Thank you. Heather

  • Amie November 08, 2016

    Our Kroger usually mixes and matches the 10 items. Ask, though it might say in the ad.

  • Jenn November 08, 2016

    Mine mixes and matches too. Also, right now, mine has turkey for .59 cents/lb with a $35 purchase. I've bought one (14 pounds for just over 7 dollars) and will get another two this week, as long as the sale is still on.

  • Marcia November 09, 2016

    Our store has turkeys for .58 a lb. I didn't write on my list if the minimum order was $35 or $50 but either way, I will make the minimum. Potatoes are NEVER cheap here--occasionally I can get 10# for .35 a lb but that's the best price for the russets which I prefer. I bought apples this week directly from the farm and they were $6 a peck, which is far from cheap. Big apple growing area here--can't understand why they are never a great deal--although I guess if I wanted a whole bushel I could do better. That's a lot of apples for 2 people, however, and we do eat most of ours out of hand. They can keep them fresh more easily than I can.

  • Janet November 10, 2016

    If you want an easy way to use a bushel of apples for just two people buy two very large jars of applesauce place in a stock pot on stove top slice and dice and add apples until it becomes /chunky applesauce will easily use half a bushel cook until apples are very soft add cinnamon if you like and place in large jar in fridg. We eat with oatmeal in the am sandwiches at lunch and after dinner for a dessert all fall long!

  • Bethany November 08, 2016

    Our Kroger mixes and matches. Unfortunately I asked at the checkout counter when it was too late!

  • Heidi November 08, 2016

    Waiting and praying butter goes to $1.49-1.99 a lb. Last year it only went to $2.08 and I only bought 40 lbs. We ran out in September. I have been setting money aside to really stock up in Nov. And Dec.

    Eggs and milk have been so cheap here. I am getting eggs for .19 a dozen and milk for 1.49 a gallon with coupons. Prices have gone down in the areas that I buy since 2010. I always keep the grocery ads from the week of Thanksgiving every year going back to 2007. Very interesting. Beef is the only area that is wat higher bow then back then. Chuck roast 1.99 a lb. Can you imagine?

  • Kim November 08, 2016

    I've been stocking up on (especially) meets for the last few weeks to get my freezer filled for the holidays and winter months. I got chicken breasts and 90% ground beef from Sams. Today I went to a specialty meat store and bought sausages, bacon, and pork chops. The prices are a little higher but pretty reasonable since it's usually only a once or twice a year trip.

    Later today I'm heading over to Kroger for the canned goods sale.

  • B November 08, 2016

    Check your Kroger stores. Our Fred Meyer has 10lb bag potatoes for $.88. I'm in Washington State.

  • Brandy @ The Prudent Homemaker November 08, 2016

    There are no potatoes on sale in the Smith's ad (our Kroger affiliate) but we will have no problem going through the 50 pounds I just bought (we can eat 7 pounds in a meal as a family if we have a baked potato night, which we did last night). If we see that price I will certainly buy more! That price is likely to come closer to Thanksgiving here, if we see it at all. We love potatoes and the versatility of meals that can be made with them.

  • Myra November 08, 2016

    I have found some excellent deals in the past two weeks...
    1. cream cheese for .88
    2. Boston butt for 1.00 a pound.
    3. Ground chuck for 1.99 a pound
    4. Sugar, 10b bag, for 3.49
    5. Cream soups (mushroom and chicken) for .39 a can
    6. Canned veggies 2 for 1.00
    7. Bread for .68 a loaf
    8. 18 count eggs for .99
    9. 5 lb bags of flour for .99
    10. Powdered and brown sugar for 1.19 for two pounds

    And I am sure there are many more items. Potatoes are holding out at 2.48 per 10 pounds here too in South Mississippi.

  • Roxie November 08, 2016

    In our area of TX we have 2 grocery stores and Walmart. HEB is the 'low price' grocery store in our area. It is not very 'low priced' as far as I am concerned. When I read the prices others pay for things I know that. The least expensive potatoes I have found so far are 33 cents a pound. I have not found butter less then 3.29 yet. (still looking) I am getting some turkeys to put into the freezer. Turkey is running .39 cents a pound again. (less expensive than chicken)

  • Teresa November 08, 2016

    I'm in Michigan. This week Meijer stores have canned veggies 3/$1 and butter $2/lb. There was a limit of 4 on butter, so I am going to have my husband stop after work to get more. I should have gone back in and done another transaction after unloading the cart, but I didn't think to.

  • Margaret @approachingfood November 08, 2016

    My shopping plans are pretty small this month, with one exception. We only need a few basics each week like lettuce, cucumbers, tomatoes, apples, bananas, and grapes, plus some milk, as we have everything else in our pantry (I can't wait until next summer when I hope to grow a lot of this!). No Frills is usually the cheapest for this, and the DH uses a 3x points card which nets us several hundred dollars of free food over the year.

    Besides that, I'll likely only pick up some chocolate chips from Costco which has the best prices around here (I get a free membership there through my work) and we'll likely buy a TV from there. We haven't had a TV since we got married (fine by me, I'm quite happy with Netflix on my laptop) and we've budgeted so that we can buy one with cash, once we see a good sale. We'll also get a ride there with family and pick up anything they need at the same time, using our membership. Then the DH will hook up Netflix to the TV , which means we won't need cable. Whoohoo! The TV will be the DH'S early Christmas gift.

    I'm also keeping an eye out for candied fruit for holiday baking but never seen to see it on sale. Any Canadians have suggestions as to a store that has good deals on candied fruit? BTW, I read a tip once from someone in the southern U.S. who bought candied fruit in January sales and froze it for the next year.

  • Rhonda A. November 08, 2016

    We bought our candied fruit from the Bulk Barn. They have coupons for $3 off a $10 purchase on a pretty regular basis, plus you can watch the flyer for a sale. Check their website if you don't get the flyer in your paper. You can print the coupons from the site, too. Hope that helps!

  • Margaret @approachingfood November 09, 2016

    Thanks, Rhonda! I usually buy it there too, and use the mobile coupon (it's so easy to email the coupon link to the DH so that he can pick items up on his way home). That said, I didn't realize that they did occasional sales on candied fruit -- I'll have to keep an eye out for those. Thanks again! :)

  • Kim November 08, 2016

    I just paid $1.49 for a 10 lb. bag of russet potatoes and .99 for a three lb. bag of sweet potatoes at Aldi's in Westminster, MD a few days ago. When I saw the sign in the store that said $1.49 for potatoes I had to do a double take and look again because I just couldn't believe the price at first. I also paid .75 a pound for acorn squash at Walmart and bought a 2 1/2 lb. top round roast at a nearby meat store for $10.00 and paid .59 a dozen for eggs two weeks ago at the same store. The only turkey special I have seen so far is at the Weiss grocery store where you have to spend $250. for free a turkey. When I checked out at the register and had spent forty some dollars, I found out the purchase would not go towards a turkey because you must spend at least $50 to earn points towards the turkey and also $50 increments after that, so my purchase would not count. I usually don't spend $50 in that store. I will keep looking for a good turkey deal.

  • Lorna November 08, 2016

    Hello Brandy and everyone from Australia :) . Sadly we don't get many sales here in Australia on any bulk raw ingredients for cooking although I wish we did :( .

    Here is our grocery list for the month on the Nov 15th -

    Groceries this month will be just the basics of what we have used in the home which will be -

    - 8 x 3lt Milk.
    - butter.
    - 2 x 1kg cheese.
    - 2 dozen eggs.
    - powdered milk.
    - cocoa powder - purchased some and will top up on shopping day.
    - toilet paper.
    - Jamsetta.
    - flour.
    - sugar - already purchased whilst out of town.
    - body wash.
    - tinned lychees- already topped up whilst out of town at a cheaper price than locally.
    - tinned mangoes - already topped up at cheaper out of town prices.
    - 1 or 2 x 750g packets almonds - depends how far the budget stretches.
    - 6 x 1kg sultanas.

Leave your comment

Guest November 21, 2017

 Introduction Sidebar 2017

Start HereMy Story

                           FOLLOW ME

               FACEBOOK              PINTEREST

Good Things to Make This Month

Slide background

Gingerbread Pancakes

Slide background

Pecan Pie

Slide background

Butternut

Squash

Soup

Slide background

Roasted Rosemary Potatoes

Slide background

Turkey

Slide background

Applesauce

The Kitchen Garden Sidebar
Sewing Project Sidebar
Grow Your Own Herbal Tea Sidebar
Grocery Shopping Sidebar
Learn to Can Sidebar
Grow Flowers for Less Sidebar

White Garden Sidebar

Birthdays Sidebar

Frugal Accomplishments Sidebar

72 hour kit sidebar
How To Eat Beans Every Night
Writing a Garage Sale List