40 Cents a Day

40 Cents a Day

Eat for 40 Cents a Day: Part Ten: Snacks

This post is dedicated to Nadine in Lyon, France, who opened my eyes to healthy, simple snacks when her 9-year-old walked into her living room after school one day, asking for a snack while we visited. She told him he could have a piece of cheese, a yogurt, or an apple. Pre-made snack foods are expensive,…

40 Cents a Day

Eat for 40 Cents a Day: Introduction

During 2011 and 2012, I needed to keep our grocery budget down to $100 a month for our family of eight (which became nine in 2102). Some months I had nothing at all to spend, some months I only had $10 to spend, and other months I could spend $200, but when averaged throughout the year, both…